Dílna Michala Horáčka

Účinkování ve hře Kudykam

 

 

Kudykam je písňový text o 2009 verších s hudbou Petra Hapky na jevišti Státní opery v Praze.

Jedná se o lyrikál. Tedy o divadelní hru ve verších, které se dílem zpívají a dílem mluví: s trochou nadsázky „divadlo jedna báseň“.

 


Kudykam - 1

Kudykam - 2

Kudykam - 3

Kudykam - 4

Kudykam - 5

 

Ptákoviny:

 

Hladiny:

 

Smích z vedlejšího pokoje:

 

Děj je duchovní cestou hrdiny (Martin), jehož na počátku potkáváme v jeho pokojíku „Penziónu Svět“. Má se spokojit se svým „jistým“, anebo se vyklonit do nejistoty a do víru příležitostí i hrozeb, který správně tuší za dveřmi svého pokoje? Má následovat strýce, který se na takovou cestu kdysi údajně vydal a prý dospěl z pátého suterénu až kamsi nezměrně vysoko, možná až do přízemí? A má-li se k tomu odhodlat, bude vědět kudy kam?

Jakmile si Martin tu otázku položí, ocitne se tváří v tvář svému zhmotněnému přání v podobě Kudykama – ten se mu nabídne jako průvodce. Slíbí, že Martinovi bude podávat návrhy dalšího postupu, volbu konkrétních kroků nicméně ponechá na něm. Martin přitaká, a tak se stává žákem vskutku bizarního Mistra. Na cestě ho čeká mnoho překážek, největší boj ale musí svést sám se sebou.

Hudební část představení je dílem skladatele Petra Hapky (64) přičemž instrumentaci a scénickou hudby dostal na starost Ondřej Brzobohatý (25) Celkem zazní devatenáct písní. Část z nich – už úvodní V Penziónu Svět – vychází z předchozí spolupráce Michala Horáčka a Petra Hapky, většina je však nová; mezi novými šansony jsou klíčové tři: Hladiny, Tante cose da veder‘ (oba Kudykam) a Havrani na sněhu (Martin). Signálním singlem pak byla zvolena píseň Přišlo mi to vhod, duet Martina s Martinou.

Pod režijním vedením Dodo Gombára,(34), v choreografii Pavla Strouhala (35) a v umělecké produkci Michala Horáčka (56) byl projekt nastudován ve třech alternacích.

Text byl převzat z oficiálních stránek představení.

 

 

Ohrožený druh (2008)

Projekt M. Horáčka – texty pro sedm ženských chansonových hlasů. Na albu se sešla pestrá tvůrčí společnost: Petr Hapka a Paolo Conte, Jarda Traband Svoboda a Tanita Tikaram, Hana Robinson, Ivan Hlas, pánové ze skupiny Čechomor a Milan Vyskočko. Po vydání oceněného alba projekt vrcholil několika letou šňůrou koncertů – derniera 18. prosince 2011 ve Švandově divadle, (záznam ČT je z Divadla na Vinohradech) na niž jsme byli já a František Segrado přizváni jako hosté. Sebastian je skladba, kterou M.Horáček napsal na konci 80ś inspirovanou V. Havlem, hudba Kocáb

 

Sebastián:

 

 

Český kalendář – aktuální projekt

Horáčkovy villonské balady zhudebněné autory ve veřejné internetové soutěži na téma měsíců v roce. Na jevišti Švandova divadla se po celý rok střídá cyklus skladeb ve scénické koláži, jíž jsem byl v březnu hlavním aktérem a podílím se na vzniku nového alba s baladou Posvítím ti do tmy básní.